villk

Wpis

niedziela, 04 czerwca 2017

Wolność 04.06

Wolność to stan umysłu, niedostępny osobom o umysłach  zniewolonych  lub osobom,… bez umysłu bowiem wolność wymaga wysiłku intelektualnego, a ten bez rozumu jest zwyczajnie nie możliwy.

Bycie wolnym wymaga wysiłku , wymaga pracy przede wszystkim nad sobą aby lepiej i pełniej rozumieć otaczający nas świat. Wymaga od nas ciekawości tego świata, cierpliwości w poznawaniu go  i empatii w rozumieniu jego i naszych własnych  niedoskonałości.

Myślę że wolność to proces poznawania siebie samego i kształtowania siebie w warunkach  jakie nas otaczają oraz kształtowanie tych otaczających nas warunków. To takie wielofunkcyjne narzędzie oddziaływujące  zarówno do wnętrza siebie jak i na zewnątrz  . Sprzężenie zwrotne , interakcja między człowiekiem a jego środowiskiem dawniej rozumianym jako przyrodniczym dziś chyba bardziej już jako społecznym.

Pytaniem bardzo ciekawym jest na ile to my sami kształtujemy nasze środowisko a na ile to poglądy innych kształtują nas. Myślę że zaburzenia równowagi w tym procesie są celem propagandy , propagandy rozumianej jako narzędzie zaburzania procesu poznawania świata i siebie , propagandy jako narzędzia do pozbawiania ludzi wolności ,w pierwszej kolejności wolności umysłu potem wolności osobistej, a w końcu i życia.

Postawił bym tezę , że tylko ludzie pozbawieni wolności rozumienia świata poprzez swe środowisko , lub nie rozumiejący wolności z powodów swych osobistych dysfunkcji umysłowych są skłonni do zabijania innych ludzi . Tylko głupi egoista  lub osoba zaczadzona propagandą imitująca wolność , bez względu na to czy będzie to propaganda polityczna czy religijna są  skłonni do zabijania i przemocy w imię swego fałszywego czy zaburzonego obrazu rozumienia świata.

Edukacja zwiększa zakres wolności ćwiczy umysł, uczy krytycznego myślenia, odsiewa ziarno wiedzy od plew propagandy, dlatego edukacja jest tak ważna w procesie kształtowania wolnego społeczeństwa i wolnych w nim jednostek, bo tak jak już napisałem to sprzężenie zwrotne pomiędzy jednostka a otaczającym ją społeczeństwem . Sprzężenie w którym sprężyną  są uczucia czy to miłości czy nienawiści czy zazdrości. To za pomocą tych uczuć usiłują sterować nami i kształtować nas i nasze poglądy politycy czy inni duchowni przewodnicy . To w uczucia celuje propaganda , to tam najłatwiej nas trafić i zranić , tam zranieni najłatwiej zapominamy o tym że wolność to stan umysłu i to zarówno naszego osobistego jak i tego rozumianego szerzej społecznego. Tam zranieni najłatwiej zapominamy o empatii i wyrzekamy się wolności w imię propagandy nienawiści .

Pisze o tym 4 czerwca w Dniu Wolności by przypomnieć o tym czym jest wolość wszelkim   zaczadzonym propagandą, którzy tego dnia postanowili nie świętować i nie mając nadziej na zrozumienie u tych dla których wolność umysłu jest stanem niedostępnym z innych wyżej wymienionych względów.

 

04 czerwca 2017

villk

 

W nawiązaniau do

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Wolno%C5%9Bci_i_Praw_Obywatelskich

 Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
villk
Czas publikacji:
niedziela, 04 czerwca 2017 21:26

Polecane wpisy

 • komentarz na tokfm

  @tani_dran 1 zdefiniuj państwo Europa czy kraj i co z Schengen? 2.2 co do Immama z Poznania - od ustalania podatków jest PANSTWO jeżeli jakikolwiek kościół wkra

 • faszyzm w Polsce

  prawda jest brutalna mamy w Polsce faszyzm pisałem o tym h ttp://www.tokfm.pl/blogi/villk/2017/04/faszyzm_w_warszawie_/1 jest juz niestety tylko kwestią czas

 • kierunek Rosja

  czyli Europa będzie MUSIAŁA się odgrodzić od PIS - owskiej Polski jak od faszystowskiej zarazy. myślę że piszemy o podobnym problemie. Zastanawia mnie czy to dz

 • 14 marca

  Prawy i sprawiedliwy minister ochrony środowiska oprócz wszystkich innych rzeczy, które robiąc udowadnia, że o ochronie środowiska pojęcie ma słabe, jest także

 • 12 marca

  Musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania do UE mówi ustami swojego ministra spraw zagranicznych dobra zmiana . Nie mogłem sobie odmówić spisania tego cytatu.